04-9846624 | 050-7811386     

פיתרון מונע לחרדת נטישה בגורים

מאת: גל כתב

חרדת נטישה הינה בעיה שכיחה מאד אצל כלבים זהו נושא כאוב ומטריד לכלב ולבעליו עד כדי כך שבעלים מוסרים את כלביהם לכן יש חשיבות עליונה ואחריות ללמד את כלביכם להיות לבד.
חרדת נטישה - כלבים רבים מתנהגים לא כשורה וחשים מתח וחרדה כאשר הם נשארים לבד.
דרכי הביטוי של חרדת הנטישה בקרב כלבים

חרדת הנטישה מקבלת ביטויה בדרכים אחדות, שלעיתים שזורות זו בזו:

 1. ללות ללא הפסק ו/או נביחות ללא הפסק
 2. חוסר תאבון, שתייה וכאשר הבעלים חוזרים הכלב רץ לשתות ולאכול.
 3. חוסר שליטה על סוגרים – שתן, צואה, ריור
 4. לעיסת דברים בבית- מכיוון שההרגשה של חרדת הנטישה נוראית עבור הכלבה, מוחה "מחפש" תעסוקה. ריפוי בעיסוק שהכלבה מוצאת הוא לעיסת דברים בבית. פעולה זו מקלה עליה את החרדה, וכך היא הופכת מתגמלת עבורה. בדרך זו ככל שעובר הזמן פעולת הלעיסה מחוזקת, כי היא מקלה על הכלבה את ההתמודדות עם החרדה.
 5. יש כלבים המנסים למנוע את הרגשת החרדה אשר עומדת לבוא עקב היציאה של הבעלים מהבית על ידי נהימות על בעליהם.
 6. יש כלבים הצמודים כמו צל לבעליהם כאשר הם בבית.
 7. בריחה מהבית-  יש כלבים המנסים לברוח מהבית באותו רגע שהבעלים יוצא, כי הם מותנים בכך שכאשר הדלת תיסגר, יתחיל הלחץ (=הסטרס) שלהם, ישנם כלבים, שניסו לצאת מהבית על-ידי חפירה בקירות, על-ידי הרס של הדלת יציאה, על-ידי קפיצה מהחלון, העלולה לעיתים להסתיים אף במוות.

עקב ניסיונות הבריחה הללו הכלבים עלולים להיפצע קשה. במצבים אלה המחזה שנגלה לבעלים בשובו הביתה הוא הרס או דם בבית. במצב זה עלול הבעלים לכעוס על הכלב ולגרום לו לתסכול.

מובן, שמצבים אלו אינם בשליטת הכלב, ולכן אין כל סיבה לכעוס עליו.

מתחילים:

 • לפני תרגול זה מומלץ שהגור יהיה עייף כמו אחרי משחק נמרץ ושיש לו מיטה נוחה לישון בה. חשוב לחזור על תרגיל זה הרבה ובהדרגה להשאיר את הגור בחדר אחד לכמה דקות, בהתחלה עליך להרגיל את הגור לכך שאתה יושב בחדר אחר, כאשר הדלת ביניכם פתוחה מומלץ להעזר בקונג קשור לחבל. לאחר תקופת מה אפשר להמשיך בכך כאשר הדלת סגורה. לאחר כמה דקות לפתוח את הדלת ולתת לו לצאת אם הוא רוצה בכך. להשאיר לפרקי זמן מתארכים יותר ויותר עד אשר הוא יוכל להתמודד עם מצב של להישאר לבד שעה אחת. אם מראה חרדה באיזשהו שלב : נביחות, שורט את הדלת אז להשאיר את הגור פחות זמן בחדר ולהתקדם הרבה יותר לאט. לאחר שהוא שמח להישאר בחדר אחד, ללמד אותו בעוד חדרים בבית לשהות לבד עד שאפשר לעזוב את הבית. צא מהבית לך למקום סמוך כמו בית קפה. בהדרגה הארך את משך הזמן בו אתה מחוץ לבית עד שאתה נעדר ליותר משעה על בסיס קבוע. אל תחזור אם אתה שומע את הגור בוכה. חזור כאשר הוא שקט. אם הגור חושב שהוא יכול "לקרוא לך חזרה" הוא עשוי לא להסכים להישאר לבד אף פעם.
 • הייה מאד ענייני לגבי יציאה מהבית וחזרה אליו. אם אתה עושה עניין ומרגש את הגור לפני שאתה עוזב אותו, אתה מטריד את מנוחתו וגורם לו לרצות להיות אתך בכל רגע בו תרצה שהיעדרותך תתקבל. (בשפת הכלבים אין דבר כזה שנקרא "ביי-ביי", "להתראות". כל אינטראקציה משמעה "הבה נלך!"). אם תיגרם מהומה גם סביב חזרתך הביתה, תדגיש את בדידותו של הגור כאשר אתה נעדר.
 • לא להשאיר בחדר השינה שלך, היות ושינה שם בונה תלות בבעלים ואם הגור בחרדה זה עשוי אף להחריף את חרדת הנטישה ובעיות אחרות.
 • לאחר שהגור שמח להיות לבד בבית לחזור על תרגיל זה ברכב. את הרכב מחנים במקום מוצל וחלון פתוח אבל לא פתוח עד כדי כך שהגור יכול לצאת ממנו, לשים לו קונג קשור עם חבל שיעסיק אותו כדי שלא ילעס דברים אחרים שאסור לו.
 • ללמד גור להיות לבד זה לא סיפור גדול וזה משתלם בעתיד. זה לא לוקח הרבה זמן וצריך לעשות זאת עד אשר הגור שמח להישאר בכל מקום לבד.

טיפים:

 • בעלים אשר חוששים שכלבם נמצא בבעיה של חרדת נטישה יכולים לצלם עם מצלמת ווידאו כדי לקבל מושג מה כלבם עושה כאשר הוא לבד.
 • לצלם בחדר מואר היטב, לפחות שעת צילום אחת (לצלם פעם נוספת ביום אחר), למקם את המצלמה כך שתתקבל זווית צילום רחבה כמה שיותר, לא לאפשר גישה של הכלב למצלמה אם רוצים להמשיך ולהשתמש בה בעתיד.

לשים לב:

בעלים בתקופת חופש, אבטלה, חלילה מחלה, חופשת סמסטר, תקופות מבחנים וכדומה להשאיר את הכלב באופן יזום לבד.

בעלים אשר רגילים לקחת את כלבם איתם לכל מקום מומלץ מדי פעם לוודא שכלבם יודע להתמודד עם הרגשה של להישאר לבד, לכן באופן יזום להשאיר לבד.

KONG

ה – Kong הוא אביזר התנהגותי לכלבים וחתולים הקיים משנת 1976, באמצעותו ניתן ללמד את חיית המחמד התנהגות רגועה ותעסוקה למוח (ריפוי בעיסוק), ומכאן חשיבותו בטיפול בחרדת נטישה ובפתרון מונע לחרדת נטישה בכלבים.

טיפים לשימוש ב- Kong:

לבחור Kong שמתאים לגודל הפה של הכלב/ה.

את ה – Kong ממלאים באוכל, מומלץ אוכל "לקיק" כלומר שתהיה אפשרות תגמול על ידי ליקוק. אם ה – Kong ימולא על ידי חטיף קשה או משהו דומה ולא תהיה אפשרות של תגמול לחיית המחמד, יביא הדבר לתסכול ולהזנחה של ה – Kong.

אנו ממליצים על רכישת קונג מקורי בלבד (יש כיתוב עליו באנגלית – Kong ).

כאשר תם השימוש ב – Kong, רצוי לשטוף אותו ולהניח בצד עד לשימוש הבא.

פנסיון כלבים בצפון

פנסיון כלבים בצפון ללא כלובים קיים על מנת לאפשר לכלבים שהייה בטוחה ורגועה ללא הבעלים. ישנה אפשרות למעון יום, לתקופות קצרות וגם לתקופות ארוכות

 group

קרא עוד

2illufאילוף כלבים בצפון

אנו מאמינים כי שיטת אימון היא על ידי בניית התקשורת והקניית הכלים המלווה בהבנה, אהבה, סבלנות והכרה ביכולות שלכם ושל כלבכם מתוך ידיעה שכלבכם לא נולד עם הידע מה נכון ומה לא, וכמובן בחיזוקים חיוביים, שיטה הנחשבת לטובה בעולם בין אדם לכלב ולא רק בין אדם לאדם.

שיטות האימון פועלות בצורה פרטנית, בכיתות אימון לגורים, מתבגרים ובוגרים ובכיתות שיקום מיוחדות.

קרא עוד

 

B-Accessibility