04-9846624 | 050-7811386     

הפגן מעט רגש

 מאת: דויד אפלבי

כאשר אנו מתארים התנהגות, אופי או מזג (טמפרמנט) של כלב, אנו משתמשים בתוויות כמו "טמפרמנט דומיננטי" על מנת להסביר אחד לשני מה ראינו וצפינו, אך ברגע שאנו עושים זאת, אנו מתייגים את הכלב לתוך סוג מסוים. הדבר אינו רצוי מכיוון שאנו יודעים מניסיוננו אנו שהתנהגות היא דבר מורכב ואף תווית לא תוכל לתאר במדויק כיצד אנו חשים בכל המצבים בהם אנו מוצאים עצמנו במהלך אירועי היומיום. לכן, מדוע אנו כופים תיאורי מושג יחיד על אישיותו של הכלב שלנו?

המפתח לכך היא לשקול כיצד הכלב מרגיש במצבים שונים ולהשתמש בהגדרות המתארות את אותה תחושה אמורה, מאשר לשים אותה כקטגוריה של סוג. דבר זה עשוי להיראות מסובך אך באופן מעשי זה פשוט. למשל, במקום להגיד שהכלב הוא דומיננטי, יהיה עדיף לומר שהוא מתנהג באופן בלתי מרוסן במצב נתון; ובמקום להגיד שהוא כנוע אנו יכולים לומר שהוא מתנהג באופן מרוסן במצבים אחרים. כמובן שאנו רק יכולים לנחש כיצד חש הכלב, אך שפת גוף מספקת לנו רמזים רבים היות והיא מבטאת של מצבו הרגשי של הכלב. למעשה שפת גוף היא ה"חלון" דרכו אנו יכולים לחזות בתוצאת התהליך הפנימי של הכלב. זה מודגם על ידי העובדה שמה שאנו מתארים כשפת גוף כנועה יכולה להיווצר כאשר הכלב חושף התנסויות לא נעימות כשבסביבה אין כלל בעל חיים אחר להיות כנוע כלפיו.
ברור שכאשר כלבים אחרים נוכחים, תנוחת הגוף משדרת להם משהו, היות והם באופן נורמלי למדו שכלב המציג אותה, אין זה סביר שהוא קורא תיגר.

לקהילה המדעית יש מסורת של החזקה בדעה שלבעלי חיים אין רגשות, היות ורגשות מצריכים דרגה גבוהה יותר של אינטליגנציה ממה שחיות מסוגלות לה. זוהי דרך יהירה להסתכל על החיות איתן אנו חיים. כולנו יודעים מהסתכלות על כלבינו במגוון סיטואציות שיש להם טווח של הבעות אותן אנו מפרשים היות ואנו חושבים שאנו יודעים כיצד הם מרגישים באותו זמן. יהיה יותר הגיוני להגיד שלכלבים יש אותן תחושות המופעלות על ידי תהליכים כימיים פנימיים כמו אלו שאנו חווים, אך הם אינם יכולים לתייג אותן. למשל, כלב יכול לחוש קנאה כאשר בעליו מעניק תשומת לב לכלב אחר בבית או שהוא מחשב בן משפחה אחר. אנו עשויים להיות מסוגלים לשים לב כיצד מרגיש הכלב על ידי כך שהוא נדחף כאילו בתחרות להשיג תשומת לב בחזרה.

העוצמה בה הוא מנסה תיקבע באופן חלקי על ידי העובדה כמה כנוע הוא. במקרים הגרועים ביותר, כאשר כלב חש קנאה רבה או תסכול והוא גם מאד כנוע, נוכל להיווכח בהתנהגות תוקפנית. ולהיפך, אם הכלב הוא כנוע הוא עשוי להיראות מדוכא ומכונס בעצמו – במקבילה אנושית, אולי, של זעף או שתיקה מתוך זעף. מה שהכלב לא יכול לעשות, הוא להבין שהוא מקנא או מדוכא. הוא פשוט חי זאת. עד כמה שאנו יודעים, הוא גם חסר את היכולת לדאוג לגבי משהו כשהוא מרוחק מהסיטואציה. אם זהו המצב, רק לבני אדם יש את היכולת ליצור דאגה ומצבים רגשיים אחרים בתוך ראשם על ידי חשיבה בלבד.

פנסיון כלבים בצפון

פנסיון כלבים בצפון ללא כלובים קיים על מנת לאפשר לכלבים שהייה בטוחה ורגועה ללא הבעלים. ישנה אפשרות למעון יום, לתקופות קצרות וגם לתקופות ארוכות

 group

קרא עוד

2illufאילוף כלבים בצפון

אנו מאמינים כי שיטת אימון היא על ידי בניית התקשורת והקניית הכלים המלווה בהבנה, אהבה, סבלנות והכרה ביכולות שלכם ושל כלבכם מתוך ידיעה שכלבכם לא נולד עם הידע מה נכון ומה לא, וכמובן בחיזוקים חיוביים, שיטה הנחשבת לטובה בעולם בין אדם לכלב ולא רק בין אדם לאדם.

שיטות האימון פועלות בצורה פרטנית, בכיתות אימון לגורים, מתבגרים ובוגרים ובכיתות שיקום מיוחדות.

קרא עוד

 

B-Accessibility