04-9846624 | 050-7811386     

ההבדלים בין ג'נטל לידר להלטי

או למה ג'נטל לידר הוא קולר הראש הטוב בעולם? מאת: גל כתב

הג'נטל לידר וההלטי הם שני קולרי ראש אשר עוזרים לבעלי כלבים לא להימשך על ידי הכלב. לשניהם יש לולאה על אף הכלב אשר מסיטה את ראש הכלב הצידה ואינה מאפשרת למשקל גוף הכלב להשפיע על המשיכה. במבט חיצוני הקולרים נראים זהים, אך למעשה קיימים כמה הבדלים משמעותיים בניהם.

הג'נטל לידר הומצא ב-1982 על ידי ד"ר רוברט אנדרסון מרצה בדימוס ומנהל המרפאה ההתנהגותית לחיות במחלקה לוטרינרייה רפואית והמכללה לחקר קשרי הגומלין בין בני אדם לחיות באוניברסיטת מינסוטה ורות א. פוסטר נשיאה בדימוס של האיגוד הארצי של מאמני הכלבים. ההלטי הומצא ע"י ד"ר רוג'ר מגפורד, פסיכולוג וחקלאי, מייסד "חברתן של החיות" (The Company of Animals), אשר מפתחת ומשווקת את המצאותיו בתחום בעלי החיים.

תפקוד הרצועות

לולאת האף

בלהקת זאבים, כאשר פרט גבוה בלהקה "קורא לסדר" על פרט נמוך בלהקה, ניתן להבחין במספר הזהרות מקדימות: עמידה, מבט, נהימה. לבסוף, הפרט הגבוה תופס עם פיו את הפרט הנמוך באזור הרגיש חברתית. כך מביע הפרט הגבוה באופן נחרץ לפרט הנמוך כי "הוא לא בסדר".

באזור זה, ככל הנראה, יש נקודות הרגעה טבעיות (נושא זה עדיין מצוי במחקר אך בתצפיות מדעיות על להקות זאבים נמצא כי התפיסה עם הפה מכוונת לאזורים אלה. ראה סרטון). בנוסף, כלבים בכל הגילאים (במיוחד כלבים צעירים) מבקשים תחושת ביטחון מכלבים בוגרים ומנוסים יותר בקבוצה, על ידי הגשת אפם לכלב המנוסה להחזקה בפיו. אחיזתו העדינה של הכלב הבוגר מעודדת חברות ומשדרת ביטחון. כאשר לולאת האף מתהדקת, היא מקיפה את אפו של כלבך באותו אזור רגיש חברתית (בדומה לכלב הבוגר) וכך בעצם מתפקדת באותו אופן על מנת להרגיע את הכלב ולעודד את ההובלה העדינה שלך.

חשוב לזכור לולאה זו חייבת להיות רפויה כמעט תמיד וזאת כדי שהכלב לא יקבל סימון קבוע שהוא "לא בסדר בהתנהגותו" וכמובן שיוכל לנשום ולהתנשף בנוחות.

לולאת האף בג'נטל לידר תוכננה להיות מונחות בדיוק בנקודות הרגעה אלה (מתחת לעיני הכלב ומאחורי זוויות פיו). ללולאת האף יש מנגנון כיוון וסגירה על מנת שהלולאה לא תגלוש מאפו של הכלב, והיא מותאמת לתווי פניו של כל כלב.

לולאת האף בהלטי תוכננה להיות מונחת על אמצע אף הכלב ולא על נקודות ההרגעה הטבעיות אשר נמצאות קרוב לעיניו של הכלב ומאחורי זוויות פיו. בלולאת האף בהלטי אין מנגנון כיוון וסגירה ובשל כך היא יכולה לגלוש מאפו של הכלב. לולאת האף אינה נופלת רק כאשר מתקיים מצב שפני הכלב הם בהתאמה מושלמת להלטי.

רצועת העורף

רצועת העורף לרצועת העורף שני תפקידים חשובים:

  1. במצבים בהם אימם של הגורים מרימה אותם מצווארם, מופעל לחץ על עורפם והם מרפים את גופם באופן אינסטינקטיבי. אינסטינקט זה מאפשר לאם להעביר את הגורים ממקום למקום בעת סכנה ללא כל התנגדות מצידם. רצועת העורף של הג'נטל לידר גורמת לתגובת הרפיה אינסטינקטיבית זו על ידי הפעלת לחץ על עורפו של כלבך כאשר הוא מנסה למשוך קדימה.
  2. לכלבים יש אינסטינקט טבעי למשוך כנגד מתח. גם כלבים אשר עונדים קולר רגיל או קולר חנק עדיין נוהגים למשוך, על אף שהלחץ על צווארם גורם לכאב ולמחנק, וניסיונות הבעלים לעצור אותם על ידי משיכות וצעקות.

מהו רפלקס ומה תפקידו בג'נטל לידר:

רפלקס – מערכת נוירונים המבטיחה הוצאת תגובה לפועל. יכול להתבטא ברתיעת איבר, התנגדות להשפעה חזקה וכו'. בתהליך הרפלקס עצמו המוח אינו שותף, אלא רק חוט השדרה, ורק לאחר מכן המידע מגיע למוח לדווח ולייצוב. תגובת הרפלקס מובטחת. קיימת אפשרות לעיכוב ביצוע רפלקס על ידי המוח (עד גבול מסוים).

רפלקס ההתנגדות (אינסטינקט טבעי) מתנה את כלבך ללכת כנגד הלחץ המופעל עליו. כאשר הכלב מושך עם קולר רגיל או קולר חנק נוצר מתח ברצועת ההולכה, המפעיל מיידית את רפלקס ההתנגדות כך שהכלב מושך יותר ויותר. רצועת העורף של הג'נטל לידר מנצלת כ- 80% מרפלקס זה, כך שכאשר הכלב מושך הוא מקבל "דחיפה" קדימה על העורף ומפעיל את רפלקס ההתנגדות (לטובת הבעלים) ואז עוצר.

בג'נטל לידר רצועת העורף תוכננה להיות מונחת גבוה ובמהודק על עורף הכלב. חשוב לוודא כי קיימת התאמה לעורף כלומר, כאשר רצועת העורף מותאמת לכלב כראוי, בקושי תכנס אצבע בין הרצועה לכלב. הרצועה מונחת בדיוק בנקודות ההרגעה והרפלקס הטבעיות ובכך רצועת העורף עושה שתי פעולות- גם מרגיעה את הכלב וגם מנצלת את רפלקס ההתנגדות לטובת הבעלים.

בהלטי רצועת העורף מונחת נמוך ובאופן משוחרר על עורף הכלב כך שהיא אינה עובדת על אותן נקודות רפלקס שהוזכרו קודם לכן.
לולאת האף: מיקום הלולאה בנקודה זו מעביר לכלבך, באופן טבעי, את המסר שאתה "המוביל העדין" שלו!

ההלטי תוכננה כך שרצועת העורף תהיה מונחת על הכלב בלי שום לחץ וזאת רק כדי למנוע מלולאת האף ליפול. אם נמתח את רצועת העורף, שאר הרצועות ימתחו שלא בטבעיות את פני הכלב ובנוסף הדבר יגרום ליצירת מתח קבוע ולא רצוי על אף הכלב (כאמור, לולאת האף חייבת להיות רפויה כמעט תמיד). ג'נטל לידר:

gentleader

halti

מבחינה טכנית

הג'נטל לידר מורכב משתי רצועות העובדות יחד בסנכרון מושלם החשוב לניהול התנהגות הכלב וזה מתאפשר בזכות טבעת D2 המקשרת בין שתי הרצועות. רצועת העורף נוגעת בנקודות הרפלקס הטבעיות ולולאת האף בנקודות סימון והרגעה. ההלטי מורכב מחמש רצועות אשר אינן עובדות יחד, רצועת העורף נועדה לשמור על ההלטי שלא ייפול ושאר הרצועות מחברות פיזית את לולאת האף לרצועת העורף כדי שלולאת האף לא תיפול.

מה חושבים בעולם על הג'נטל לידר?

המצאת הג'נטל לידר חוללה מהפכה בתחום התקשורת בין בעלי כלבים לכלביהם.

הודות ליתרונותיה הרבים של רצועת הג'נטל לידר כפי שהוצגו במאמר זה, היא נבחרה על-ידי מיטב בעלי מקצוע ברחבי העולם – וטרינרים, מאמני כלבים ומומחים בהתנהגויות כלבים, כאביזר ההתנהגות הטוב בעולם. ב-22 באפריל 2003 הכתיר הניו-יורק טיימס את הרצועה כאביזר ההתנהגות לכלבים הטוב והנמכר בעולם!

קישורים: http://www.youtube.com/v/-EEItPwARoM

 

פנסיון כלבים בצפון

פנסיון כלבים בצפון ללא כלובים קיים על מנת לאפשר לכלבים שהייה בטוחה ורגועה ללא הבעלים. ישנה אפשרות למעון יום, לתקופות קצרות וגם לתקופות ארוכות

 group

קרא עוד

2illufאילוף כלבים בצפון

אנו מאמינים כי שיטת אימון היא על ידי בניית התקשורת והקניית הכלים המלווה בהבנה, אהבה, סבלנות והכרה ביכולות שלכם ושל כלבכם מתוך ידיעה שכלבכם לא נולד עם הידע מה נכון ומה לא, וכמובן בחיזוקים חיוביים, שיטה הנחשבת לטובה בעולם בין אדם לכלב ולא רק בין אדם לאדם.

שיטות האימון פועלות בצורה פרטנית, בכיתות אימון לגורים, מתבגרים ובוגרים ובכיתות שיקום מיוחדות.

קרא עוד

 

B-Accessibility